Gra terenowa

Utworzono dnia 22.05.2022

Kolejnym zadaniem było przeprowadzenie gry terenowej „Spotkanie z Kardynałem”. Po oznaczeniu ważnych miejsc pamięci (na terenie Gminy Sitno), został wytyczony szklak rowerowy. Główne jego miejsca to Horyszów Polski i Stanisławka. Dlaczego? W miejscowości Stanisławka Prymas Tysiąclecia ukrywał się w czasie okupacji. Jako Biskup lubelski odwiedzał zaś parafę Horyszów Polski, udzielając sakramentu bierzmowania.

Uczniowie klas VI- VIII otrzymali listę zadań (opracowaną przez p. A. Ostrowskiego) do wykonania podczas wyprawy. Przekonali się jak ważna jest współpraca w zespole, orientacja w terenie, umiejętność czytania mapy.

Na wyznaczony szlak wyruszyliśmy 19 maja, a słońce grzało….

Sprawne rowery, kaski na głowach i butelki z wodą, zabezpieczały nas przed trudami jazdy rowerowej.

Spod szkoły udaliśmy się pod Pomnik pomordowanych mieszkańców Sitna - gdzie czekało na nas pierwsze zadanie. Następnie udaliśmy się do Horyszowa Polskiego. Przy Kościele parafialnym wykonaliśmy drugie zadanie (mieliśmy ustalić, co znajdowało się w obecnym budynku kościoła przed rokiem 1919). Zatrzymaliśmy się też na cmentarzu, gdzie oddaliśmy hołd pomordowanym żołnierzom AK oraz wykonaliśmy kolejne zadanie z lity.

Następny przystanek znajdował się na wzniesieniu, na drodze do Stanisławki. To tu wyznaczyliśmy azymut, kierując strzałkę kompasu w stronę wieży kościoła. Dzięki temu zadaniu wiemy, że nie tylko GPS ułatwia orientację w terenie.

Dalsza droga wiodła przez Stanisławę, a słońce grzało…

W tej malowniczo położonej miejscowości wykonaliśmy dwa zadania. Pierwsze przy cmentarzu z czasów I wojny światowej – pochowanych żołnierzy czeskich. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy pomniku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, obok posesji Państwa Nowosadów, u których Prymas ukrywał się podczas II wojny światowej.

Półfinał naszej wyprawy rowerowej znajdował się przy "Kapliczce nad źródłem", gdzie po wykonaniu zadania, odpoczęliśmy.

Czekała na nas pani Dyrektor, która poczęstowała wszystkich utrudzonych drogą pysznymi lodami i ciastem przekazanym przez Dom Seniora w Stanisławice.

Aktywny wypoczynek zakończyliśmy …. przy ognisku. Kiełbaski smakowały znakomicie.

W drodze powrotnej czekało na nas ostanie zadanie, które wykonaliśmy w Janówce,…. a słońce grzało.

Do finału wyprawy, czyli na plac przy szkole dotarliśmy z przekonaniem, że naukę można łączyć z mądrym sposobem spędzania czasu. Przekonaliśmy się, że jazda rowerem przynosi korzyści dla zdrowia, ale też dla relacji rówieśniczych. Wiemy, że wspólne odkrywanie historii wzmacnia więzi. A więc „Spotkanie z Kardynałem” to nie tylko gra terenowa.

Gratulujemy pracy zespołowej - opiekunowie wyjazdu: A. Ostrowski, J. Pakuła, M. Złotnik, K. Barwińska.

Gra terenowa "Spotkanie z Kardynałem"

Utworzono dnia 22.05.2022, 22:17