TROSZECZKĘ O NAS...

Krótka historia:

Przedszkole Samorządowe w Sitnie powstało w lutym 2015 roku. Wtedy to uczęszczało do nas 25 dzieci w wieku 4-5-6-lat.  Przedszkole miało do dyspozycji tylko jedną salę przedszkolną.  Przez kolejne cztery lata pracy przedszkole posiadało 2 grupy:  grupę maluszków czyli 3-4-latków i grupę starszaków 5-6-latki.

W roku szkolnym 2019/2020 dzięki staraniom rodziców i dyrekcji zostały przydzielone cztery grupy przedszkolne odrębne wiekowo, które wybrały sobie własne nazwy. Są to: dzieci 3-letnie - Motylki, dzieci 4-letnie – Żabki, dzieci 5-letnie - Słoneczka i dzieci 6 -letnie - Sówki.

Przedszkole mieści się na parterze budynku Zespołu Szkół w Sitnie. Posiada bezpieczny plac zabaw wyposażony odpowiednio do wieku dzieci.

Nasza działalność:

Nad sprawnym funkcjonowaniem Placówki oprócz pani Dyrektor czuwają nauczycielki i personel administracyjno – obsługowy. Wszystkie nauczycielki posiadają wymagane wyższe wykształcenie ukierunkowane na pracę z małym dzieckiem.

Rosnące wymagania stawiane przed wychowaniem przedszkolnym i nauczycielami sprawiają, że kadra pedagogiczna stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnych formach doskonalenia zawodowego i zdobywając kolejne stopnie awansu zawodowego. Przedszkole zatrudnia również wykwalifikowanego nauczyciela logopedę, a także pedagoga.

Pracownicy Placówki postawili sobie za cel zapewnienie każdemu z wychowanków wszechstronnego rozwoju. Dlatego też, w myśl powszechnie znanej prawdy, że dziecko powinno uczyć się bawiąc i bawić się ucząc, dominującą formą aktywności naszych dzieci jest zabawa.

W pracy z dziećmi stosowane są także metody problemowe i aktywizujące. Zadania stawiane przed wychowankami mają na celu wyzwalanie konieczności poszukiwania rozwiązań, aktywizowanie myślenia oraz ekspresję twórczą i zapał do poszukiwań.

Na życzenie rodziców organizowane są zajęcia dodatkowe, w tym roku są to rytmika, język angielski.

Dzieci wyjeżdżają na wycieczki do zoo, na przedstawienia teatralne, do kina i do innych ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc w okolicy.

Placówka dba także o poczucie bezpieczeństwa i uniknięcie stresu w pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu, organizując dni adaptacyjne. Dzieci wraz z rodzicami poznają pomieszczenia placówki, nauczycielki, które będą się nimi opiekowały a także nowych kolegów. Rodzice dowiadują się jak należy przygotować dziecko do przekroczenia progu przedszkola i kilkugodzinnej rozłąki z najbliższymi, spotykając się z nauczycielkami przedszkola.

Uroczystości w przedszkolu stanowią bardzo ważny czynnik wychowania dzieci. Ich przygotowanie stanowi wiele okazji do różnorodnej aktywności wychowanków. Ich przebieg to zawsze wiele radości i przyjemności. W naszych uroczystościach uczestniczą często rodzice, dziadkowie, sąsiedzi i przyjaciele przedszkola. Wśród najważniejszych wymienić można: Dni Matki i Ojca, Babci i Dziadka, Święto Rodziny, Pasowanie na Przedszkolaka, Bal zwierząt, Dzień Pluszowego Misia.

W organizacji projektów i uroczystości dużą pomoc stanowią dla nas rodzice, którzy wraz z nami tworzą koncepcję pracy przedszkola, a także przedszkolną atmosferę.

Przedszkole współpracuje z różnymi instytucjami i organizacjami, jak również innymi placówkami, dążąc do zapewnienia dzieciom wiedzy i umiejętności, a także poznania innych. Współpracujemy między innymi z Biblioteką, Policją, Strażą Pożarną, Schroniskiem dla Zwierząt, Ośrodkiem Zdrowia. Staramy się uczyć dzieci akceptacji innych, empatii, podstawowych zasad bezpieczeństwa i zachowania się w sytuacjach trudnych.

Przedszkole współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie pomocy materialnej i finansowej dzieciom z rodzin o niskich dochodach ( refundacja żywienia ).

Wycieczka po naszym przedszkolu :)

Utworzono dnia 03.06.2020, 12:48