SPOTKANIA Z MUZYKĄ

Dlaczego warto kontaktować małe dzieci z muzyką?

Muzyka poważna działa na nastrój i emocje człowieka, stymuluje rozwój mózgu, pamięci i poczucia przestrzeni. Dziecku słuchającemu muzyczki klasycznej łatwiej przychodzi nauka czytania, pisania, liczenia, logicznego myślenia, a przede wszystkim nauka języków obcych.

Dlatego też w tym roku szkolnym 2021/2022 wprowadzamy do naszego przedszkola program, który zatytułowaliśmy: „Spotkania z muzyka” zapraszamy wszystkie dzieci do co miesięcznych spotkań z muzykami Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Zapoznają oni dzieci z muzyką nie tylko klasyczną, ale również pop, dziecięcą itp. Oto tytuły zaplanowanych 10 spotkań muzycznych: Śpiewające znaki drogowe, Dary jesieni, Ale w Zoo jest wesoło, Zima w królestwie symfonii, Śniegowe harce, Kim chcę zostać, Na wsi, W poszukiwaniu wiosny, W lesie, Karolowe nutki.

Muzyczne rady dla rodziców:

Śpiewać każdy może

Jeśli zauważasz, że twój kilkulatek lubi śpiewać, nie zabraniaj mu - niech śpiewa jak najczęściej. Możesz go wspierać, prezentując różne gatunki muzyczne, np. etno, folk, jazz, blues, czy nawet chorał gregoriański, a przede wszystkim muzykę poważną. Nie jest zbyt poważna, nie obawiaj się - dla uszu dziecka to odpowiednie dźwięki, mogące wiele emocji. Po wysłuchaniu utworu spytaj malucha, czy muzyka mu się podobała i dlaczego (czy była wesoła, smutna, skoczna, nudna i dlaczego). W kształtowaniu uzdolnień muzycznych może przeszkadzać nadmierne używanie radia i telewizji - niemal wszędzie obecny hałas i szum, jakie panują w otoczeniu dziecka, przeszkadzają mu zwrócić uwagę na subtelne dźwięki muzyczne.

Muzyka, ach, muzyka

Rodzice odgrywają w muzycznym rozwoju dziecka zasadniczą rolę - mogą maluchowi przekazać pozytywne i negatywne uczucia w związku z muzyką. Kontakt ze sztuką zapewni kilkulatkowi rozwój wysokiej wrażliwości, uczyni go bardziej zdyscyplinowanym i posłusznym, wywrze duży wpływ na wyobraźnię i inteligencję. Trud nauczyciela to za mało - najbardziej liczy się rodzicielska pomoc i zaangażowanie w edukację muzyczną waszej pociechy.

Słuchanie muzyki pomaga dziecku wytworzyć pewną zażyłość z ulubionymi melodiami - w trudnych chwilach dziecko uspokaja się, wycisza. Tak się dzieje np. z niemowlętami, gdy usłyszą piosenkę czy kołysankę śpiewaną wiele razy do snu. Muzyka to także najbezpieczniejsza ze sztuk - subtelna, dyskretna, uduchowiona. Uczy słuchać, kierować uwagę na zjawiska artystyczne.

Co dla malucha?

Muzyka Mozarta i chorał gregoriański poprawiają koncentrację i pamięć. Utwory Vivaldiego, Telemanna, Haendla czy Bacha wspomagają i przyspieszają proces przyswajania wiedzy oraz pomagają w terapii dysleksji; natomiast Strauss i Beethoven harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu.

Przedszkolak bezpieczny na drodze - wrzesień

Utworzono dnia 28.09.2021, 21:11

We wrześniu podczas pierwszego "Spotkania z muzyką" przedszkolaki poznały i utrwallły sposób bezpiecznego poruszania się po drodze jak również dowiedziały się co oznaczają dane znaki drogowe. Fragment ze spotkania z Orkiestrą Symfoniczną w galerii poniżej jak również na naszym YouTubie. a